Cinema // CURTS EN FEMENÍ (1r passi)
Dos dies de projeccions:
· Divendres 4 de març a les 19,30 h
· Dissabte 5 de març a les 18 h
Sala d’actes
Us presentem la segona edició de Curts en femení, una mostra on les ovacionades són les dones directores al capdavant de projectes cinematogràfics petits.
Enguany creixem i serà una mostra de dos dies. Un cap de semana (divendres i dissabte) on el protagonisme recau en el paper de les directores, que darrere la càmera ens expliquen històries que val la pena seure’s a mirar.
Des dels orígens del cinema les dones han estat presents a la indústria cinematogràfica, però encara són poques, les que s’han posat i es posen darrere de la càmera. Aquest fet està canviant i cada cop més dones afronten la direcció de curtmetratges i pel·lícules, tant a casa nostra com arreu del món.
Amb aquesta selecció de curtmetratges, volem donar visibilitat a les directores que estan duent a terme projectes singulars dins l’escena independent, i aportant una visió de tot el que ens envolta.
D’entre els 127 curtmetratges rebuts a través de La Cinemoteka i de la plataforma FESTHOME, aquests són els seleccionats:
Projecció divendres 4 de març:
1.- JOSELITO, Marta Jiménez y José Carlos Jiménez (ESP) 9’
2.- COCAINA, SANGRE Y PURPURA, María Godoy (ESP) 9’
3.- SHOW EN EL APOLO, Núria Pascual-Andújar (ESP) 9’
4.- MA, Julieta Segura (ESP/ARGENTINA) 8’
5.- QUIZÁS MAÑANA, Lucia Lobato (ESP) 10’
6.- QUEBRANTOS, María Elorza y Koldo Almadoz (ESP) 8’
7.- HAMELIN, Silvia Conesa (ESP) 10’
8.- MADE IN, Eva Marín (ESP) 10’
9.- Y TÚ… ¿TAN FELIZ?, Penélope Fortunatti (CHILE) 4’
10.- AGUA, Marina Fortuño (ESP) 7’
11.- LAS NORMAS DE LA CASA DEL VERDEJO, Patricia Barbosa (ESP) 9’
12.-TOTS ELS DIES D’ESTIU SON TRISTOS, Estefanía Ruíz (CAT) 6’
Projecció dissabte 5 de març:
1.- MI PEQUEÑA EMPRESA, Celia Agüero (ESP) 9’
2.- SAVOIR S’AIME HUMAIN, Geraldine Gee (FRANCIA) 9’
3.- ÁMBAR, Natalia de León (ESP) 7’
4.- AQUEL ROSTRO, Mona Lisa García (PANAMÁ/ESP) 10’
5.- ABUELA DALÍ, Vega Halen (ESP) 10’
6.- NUESTROS DÍAS, Natalia Segura (ARGENTINA) 7′
7.- LA SANTA, Vega Halen (ESP) 8’
8.- LAS HERIDAS DE MI CASA, Claudia Estrada Tarascó (ESP) 2’
9.- ESCRIBE CUANDO LLEGUES, Ceres Machado (ESP) 4’
10.- MAGÍA NEGRA, Almudena Vázquez (ESP) 4’
11.- 16 SEMANAS, Carlota Coronado (ESP) 5’
12.- ANA TIENE QUE IRSE, Irene Martínez Piñero (ESP) 7’
13.- REWIND, Amaia Sebastian (ESP) 2’
14.- CLOITRÉE, Marie-Lou Beland (CANADÁ) 2’
15.- MY NAME IS MAALUM, Luisa Copetti (BRASIL) 8’
16.- UNA DE SUPERHÉROES, Chon López (ESP) 10’
17.- ¿Y LA TUYA CÓMO FUÉ?, Luisa Serrano (ESP) 8’
Esperem que els gaudiu!
No cal reserva prèvia.
Organitza: La Cinemoteka, el programa dedicat al cinema de Ràdio RSK